اگزما

اگزما

بيمار اگزما😨😨😨😨😨😨

در تاريخ ۱۸/ ۱۰/ بانو صغرى الف. چهل ساله، ساكن همدان، با شكايت از خارش بدن به مطب رجوع نمود.

شرح حال🤒🤕🤒🤕🤕🤕

طبق اظهار، پدرش مبتلاء به سودا (اگزما) بود. از بيماريهاى مادرش خبر نداشت.
مى‏گفت «به تب‏هاى جو را جورى دچار شده‏ام» در پانزده سال قبل به سيفيليس گرفتار آمده و به درمانش پرداخته بود. در ضمن معالجه اين مرض دستهايش بى‏حركت شده و از كار افتاده بودند كه بعد از معالجات بهبود يافتند.
بيمار همچنين مى‏گفت: «مدت سه سال است قاعده نمى‏شوم و دچار يأس گرديده‏ام.
چند سال قبل مبتلاء به بواسير شده بودم و دگمه بواسير به صورت سخت و سفت درآمده بود.
براى درمان زالو انداختم و روغن آن را ماليدم تا رفع مرض شد. مزاجم معمولا يبس است. دو سال قبل خارشى در دستهايم پيدا شد، بعد به تمام بدن سرايت كرد. معالجات زياد كردم فايده نداشت. اين خارش كم‏كم پس از يك سال به كهير مبدل گشت و اين كهير شدت پيدا كرد.
براى معالجه به بيمارستان‏ها و پزشكان مشهور مراجعه كردم. در ضمن معالجات، همه‏گونه تزريقات كردند كه هيچ فايده‏اى ننمود. خارش ابتدا شبها بيشتر شدت مى‏يافت و روزها كمتر بود و نيز سردى هوا در بروز آن مؤثر و شدت آن را بيشتر مى‏كرد. بعكس هواى گرم آن را كاهش مى‏داد. ضمنا هر قدر «خنكى» مى‏خورم كهير شدت بيشترى پيدا مى‏كند»

درمان 🤒🤒🤒🤒🤒🤒

روز اولى كه اين بيمار به من رجوع كرد براى آزمايش و تحقيق طبيعت او مسهل فلوس تجويز كردم. در نتيجه استفاده از آن كهير و خارش بيشتر ولى در عوض مزاج او بهتر و رنگ و رويش روشن‏تر گرديد. علت آن بود كه مسهل سموم بدن را خارج كرده بود. اما علت بيشتر شدن كهير طبق موازين طب سنتى از «سردى» تشخيص داده شد. اطرافيان بيمار مى‏گفتند او به عصبانيت دچار بوده و در حال حاضر هم زياد از حد جوشى و خودخور است.

– در تاريخ ۲۵/ ۱۰/ ، با خوردن فلوس مقدار كهير زيادتر شده بود. در معاينه، وسط زبان از باره اندك سفيدرنگى مفروش بود. تعدادى ترك در ميان زبان به چشم مى‏خورد كه دلالت بر ورم مزمن قولون راست داشت. و نيز اين محل در اثر فشار دست متألم مى‏گشت.
نبض حالت بين «سودا» و «بلغم» را داشت دهانش غالبا تر و پرآب بود.

درمان‏ بعدی😷🤒😷🤒😷🤒😷

علت را از غلبه «سودا و بلغم» تشخيص دادم كه ناشى از سوء مزاج مى‏باشد. براى لينت مزاج صبر زرد ۲۰، جوش‏شيرين ۳۰ سانتى‏گرم به صورت كپسول دادم. براى دفع سموم و رفع علت آن جوشانده خولنجان ۱ و سورنجان مصرى ۲/ ۱ را تجويز كردم كه دوبار استفاده كند.
– در تاريخ ۲۷/ ۱۰/ بيمار اظهار داشت در اثر خوردن اين جوشانده خارش و كهير كمتر شده و شب را به راحتى گذرانده و امروز هم خارش خيلى كم شده و چندان محسوس نيست. داروها تكرار و ويتامين B افزوده گرديد.
– در تاريخ ۳۰/ ۱۰/ در معاينه، حال بيمار بسيار خوب بود و هيچ ناراحتى نداشت.😊😊😊😊😊

سپردم بعضى از اين جوشانده‏ها را گهگاه مورد استفاده قرار دهد.
🍁🍁🍁🍁🍁

@shafayafteghan

بيمار با چشمان سرخ و متورم 😢😢😢😢😢

در تاريخ ۵/ ۴/ بانو كوكب ص. اهل شهرضاى اصفهان، ۲۷ ساله، را به مطب آوردند. بيمار از امراض دوران كودكى خود اطلاعى ند اشت.

شرح حال🤕🤕🤕🤕🤕🤕🤒🤒🤒

هرگاه به حمام می ‏رفت سردرد مى‏گرفت و به حال استفراغ مى‏افتاد. مدت يك ساعت از شدت سردرد بيحال و بيحس مى‏گرديد و بعد عارضه رفع مى‏شد. لينت مزاجش عادى بود. عادت ماهانه‏اش كم و مدت سه روز بطول مى‏انجاميد و درد زيادى را تحمل مى‏كرد. مزاج او روزى يكبار عمل مى‏كرد و به اصطلاح جگرش گرم بود. طبق اظهار، چهار ماه قبل خارشى در چشمان او پيدا شد. على‏رغم استفاده از دارو، چشم‏ها قرمز و متورم گرديدند. چشم‏ها قرمز و تقريبا بهم آمده شده و به درستى نمی ‏توانست ببيند. براساس اصول طب قديم علت را از سوء مزاج فهميدم كه «حرارت» و «خون» را متوجه چشم‏ها نموده است و بايد خون را از سر به پاها متوجه نمود. همچنين با داروهاى موافق بايد تعديلى در «گرمى جگر» و «سردى استخوان» ايجاد كرد و در همين ضمن به معالجه رحم پرداخت كه دچار ناراحتى شده بود. روده‏هاى بيمار سخت متشنج بودند. همچنين قولون صاعد و سيگموئيد هم بسيار متشنج و دردناك بود.

درمان 😷🤒😷🤒😷🤒😷🤒

بعنوان دارو صبر زرد و جوش‏شيرين و نيز عصاره تخم گشنيز ۲، تخم خرفه ۲، تخم خيار ۳ و تخم كدوى شيرين ۴ ل «۱» تجويز كردم. در تاريخ ۶/ ۳۱ در معاينه مجدد مشاهده شد كه چشم‏ها باز شده و قرمزى آنها كمتر گرديده است، به نحوى كه بیمار می توانست به کمک دیگران راحتتر به هر جا می خواهد برود .داروها تکرار شدند..

اين خانم چهار يا پنج بار ديگر نزدم آمد. داروهاى «خنك» و بعضى جوشانده‏ها نظير پوست بيد، ريشه كاسنى و گل‏گاوزبان برايش نوشتم. ناراحتى‏هايى كه ناشى از سوء مزاج بود برطرف شده و عيبى در ظاهر چشم‏ها و تورم آنجا نبود، فقط هنوز كمى سرخى در چشم‏ها وجود داشت كه توصيه كردم به متخصص چشم 🤓مراجعه نمايد..

@shafayafteghan

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.