بواسیر

بواسیر

پزشکان در گذشته، یبوست که عامل بیماری بواسیر است را ام‌الامراض یا مادر بیماری‌ها نامیده‌اند. پس اهمیت پیشگیری و درمان آن مشخص است. بهترین داروی آزمایش شده و خوش طعم در این زمینه، انجیر است؛ چرا که فیبر موجود در انجیر، به عملکرد سالم روده کمک می‌کند و مانع بروز یبوست می‌شود. از این رو، در آموزه‌های طبی ائمه (علیهم‌السلام) به نقل از پیامبر اکرم (ص) آمده است که: «انجیر بخورید؛ چرا که اگر بنا بود بگویم میوه‌ای از بهشت است، همین میوه را می‌گفتم؛ زیرا میوه‌ای است بدون هسته. آن را بخورید؛ زیرا بواسیر را ریشه‌کن می‌سازد و برای نقرس، سودمند است.»
خلاصه آن‌که انجیر، مقوی نیروی جسمی، دارای طبیعت گرم، نیروزا، رفع کننده خشونت سینه، درد سینه، سرفه، مسکن حرارت و تشنگی و رفع کننده ورم طحال و مفید در معالجه بواسیر است.
محققان، آنزیمی را در انجیر به نام فیین کشف کرده‌اند که در هضم غذا کمک می‌کند. اخیراً نیز یک ماده شیمیایی ضد سرطانی از انجیر جدا کرده‌اند که این ماده در مورد تومورهای بدخیم انسان، اثرش خیلی بیشتر و محسوس‌تر از تومورهای بدخیم موش‌های مورد آزمایش بوده است.
امام رضا (ع) هم درباره اهمیت و جایگاه با ارزش این میوه، علاوه بر آنکه فرمودند با آن احتیاجی به دارو نیست، می‌فرمایند: درخت انجیر، شبیه‌ترین گیاه به گیاهان بهشتی است. (۵) پسر بکیر گفت: از امام صادق (علیه السلام) شنیده که آن حضرت درباره ی سنجد می فرمودند: گوشت آن بر بدن گوشت می رویاند و پوستش بر بدن پوست و هسته اش استخوان می رویاند و با وجود این خواص کلیه ها را گرم و معده را دباغی می کند و انسان را از بواسیر و مرض سلس البول حفظ کرده و ساقهای پا را تقویت و ریشه بیماری جذام را می خشکاند

(اصول الکافی _ ج۶ ، ص۳۶۰)
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هویح در معالجه قولنج و بواسیر موثر است این گیاه هم قوه باه را اضافه می کند و هم کلیه ها را گرم می سازد.

(طب الرضا(ع)و الصادق(ع) ص ۲۵۶)
ا مام علی (علیه السلام) فرمودند:خوردن انجیر سبب نرم شدن و باز شدن انسداد و گرفتگی های روده معده و شکم می شود و برای درمان قولنج نتیجه بخش است ، بیشتر آن را در روز بخورید و در شب کمتر مصرف کنید.
(بحار – ج۶۳ ، ص۱۸۶)
سندروس
سندروس یا رزین ساندراک، به صورت قطعه های کوچک و به رنگ زرد روشن است. طبع گرم و خشک دارد و دودش نافع سرماخوردگی، بواسیر، خونریزی است واگر برای خوردن استفاده شود لاغر کننده، نافع ضعف چشم و تنگی نفس است.(۱۰)

امام باقرعلیه السلام در روایتی، سندروس را با سایر ادویه به طریق بُخور، نافع دیوانگی دانسته اند.(۱۱)

کرّاث
کراث سبزی معروف بوداری است که به سیر شباهت دارد. امام باقرعلیه السلام فرمود: در کرّاث چهار خصلت است: باد درون را طرد می کند، دهان را خوشبو می نماید، بواسیر را قطع می کند و امان از جذام است.(۲۷)
امام باقرعلیه السلام فرمود: میوه ی سنجد، گوشت را می رویاند، به پوست بدن، توانایی می بخشد و قلوه ها را گرم می کند. نیز سنجد در علاج بیماری های بواسیر و سلس البول بسیار سودمند است.(چه چيزهايي براي درمان بواسير مفيد است؟
پاسخ :
رسول اللّه‌ صلى‌ الله ‌عليه و ‌آله و سلّم :
كُلُوا التّينَ الرَّطبَ وَاليابِسَ ؛ فَإِنَّهُ يَزيدُ فِي الجِماعِ ، ويَقطَعُ البَواسيرَ ، ويَنفَعُ مِنَ النِّقرِسِ والإبرِدَةِ .
پيامبر خدا صلى‌ الله ‌عليه و ‌آله و سلّم :
انجير ، تازه و خشك ، بخوريد ؛ چرا كه بر قدرت همبسترى مى‌افزايد ، بواسير را ريشه كن مى‌كند و براى درمان نِقرِس و سردىِ مزاج ، سودمند است .
بحار الأنوار ، جلد ۶۶ ، صفحه ۱۸۶ ، حديث ۶ دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۲
*******
الكافي عن فرات بن أحنف :
سُئِلَ أبو عَبدِاللّه‌ِ عليه‌السلام عَنِ الكُرّاثِ ، فَقالَ : كُلهُ ؛ فَإِنَّ فيهِ أربَعَ خِصالٍ : يُطَيِّبُ النَّكهَةَ ، ويَطرُدُ الرِّياحَ ، ويَقطَعُ البَواسيرَ ، وهُوَ أمانٌ مِنَ الجُذامِ لِمَن أدمَنَ عَلَيهِ .
الكافى- به نقل از فرات بن اَحنَف: از امام صادق عليه‌السلام ، درباره تره پرسيدند. فرمود : «آن را بخور ؛ چرا كه در آن ، چهار ويژگى است : بوى دهان را خوش مى‌سازد ؛ بادها را [از بدن] مى‌راند ؛ بواسير را ريشه كن مى‌كند؛ و براى كسى كه بر [خوردن] آن مداومت ورزد ، مايه ايمنى از جذام است» .
الكافي ، جلد ۶ ، صفحه ۳۶۵ ، حديث ۴ ، دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۲
*******
الإمام الصادق عليه‌السلام :
الجَزَرُ أمانٌ مِنَ القولَنجِ وَالبَواسيرِ ، ويُعينُ عَلَى الجِماعِ .
امام صادق عليه‌السلام :
زردك ، مايه ايمنى از قولنج و بواسير است و توانِ نزديكى را تقويت مى‌كند .
الكافي ، جلد ۶ ، صفحه ۳۷۲ ، حديث ۲ ، دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۲
*******
الإمام الصادق عليه‌السلام :
نِعمَ الطَّعامُ الأَرُزُّ ؛ يُوَسِّعُ الأَمعاءَ ، ويَقطَعُ البَواسيرَ ، وإنّا لَنَغبِطُ أهلَ‌العِراقِ بَأَكلِهِمُ‌الأَرُزَّ وَالبُسرَ ؛ فَإِنَّهُما يُوَسِّعانِ الأَمعاءَ، ويَقطَعانِ البَواسيرَ.
امام صادق عليه‌السلام :
برنج ، خوب خوراكى است! روده‌ها را فراخ مى‌كند و بواسير را ريشه كن مى‌سازد . ما بر مردم عراق ، غبطه مى‌خوريم كه برنج و خرما خرك مى‌خورند . اين دو ، روده‌ها را فراخ مى‌كنند و بواسير را ريشه كن مى‌سازند .
الكافي ، جلد ۶ ، صفحه ۳۴۱ ، حديث ۲ ، حديث ۵ دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۴
*******
الإمام الرضا عليه‌السلام :
مَن أرادَ أن يَأمَنَ وَجَعَ السُّفلِ ، ولا يَضُرَّهُ شَيءٌ مِن أرياحِ البَواسيرِ ، فَليَأكُل‌سَبعَ تَمَراتِ‌هَيرونٍ بِسَمنِ‌بَقَرٍ، ويُدَهِّنُ اُنثَيَيهِ بِزِئبَقٍ خالِصٍ.
امام رضا عليه‌السلام :
هر كس مى‌خواهد از دردِ نشيمنگاه درامان بماند و باد بواسير ، هيچ زيانى به او نرساند ، هر شب ، هفت خرماى هَيْرون با روغن گاو بخورد و بيضه‌هاى خود را با روغن زنبك خالص ، چرب كند .
طبّ الإمام الرضا عليه‌السلام ، صفحه ۳۵ ،دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۴ هيرون – بر وزن زيتون – نوعى از خرماى مرغوب است . در بحار الأنوار به جاى اين واژه «بَرْنى» آمده كه آن نيز نوعى خرماى مرغوب است.
*******
الإمام الكاظم عليه‌السلام :
لا أرى بِأَكلِ الحُبارى بَأسا ؛ وإنَّهُ جَيِّدٌ لِلبَواسيرِ ، ووَجَعِ الظَّهرِ .
امام كاظم عليه‌السلام :
در خوردن هوبره اشكالى نمى‌بينم . آن ، براى بواسير و درد كمر ، خوب است .
الكافي ، جلد ۶ ، صفحه ۳۱۳ ، حديث ۶ ، دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۴ هوبره پرنده‌اى است خاكسترى‌رنگ و شبيه مرغابى، با گردنى دراز و منقارى نسبتاً بلند. مذكّر و مونّث آن و نيز جمع و مفرد آن در زبان عربى يكسان است و «حبارى» گفته مى‌شود.
*******
الإمام الصادق عليه‌السلام :
الغُبَيراءُ . . . يُسَخِّنُ الكُليَتَينِ ، ويَدبَغُ المَعِدَةَ ، وهُوَ أمانٌ مِنَ البَواسيرِ ، وَالتَّقتيرِ .
امام صادق عليه‌السلام :
سنجد . . . كليه‌ها را گرم مى‌كند ، معده را پاك مى‌سازد و مايه ايمنى از بواسير و تنگ‌دستى است .
الكافي ، جلد ۶ ، صفحه ۳۶۱ ، حديث ۱ ، دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۴ .
*******
الإمام الصادق عليه‌السلام :
الاِستِنجاءُ بِالماءِ البارِدِ يَقطَعُ البَواسيرَ .
امام صادق عليه‌السلام :
طهارت گرفتن با آب سرد ، بواسير را از ميان مى‌بَرَد .
تهذيب الأحكام ، جلد ۱ ، صفحه ۳۵۴ ، حديث ۱۰۵۶ ، دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۶
*******
الإمام الكاظم عليه‌السلام :
مَنِ استَنجى بِالسُّعدِ بَعدَ الغائِطِ وغَسَلَ بِهِ فَمَهُ بَعدَ الطَّعامِ لَم تُصِبهُ عِلَّةٌ في فَمِهِ ، ولا يَخافُ شَيئا مِن أرياحِ البَواسيرِ .
امام كاظم عليه‌السلام :
هر كس پس از قضاى حاجت ، با مُشكك ، آلودگى مخرج را بزدايد و پس از غذا خوردن نيز دهان خويش را با مُشكك بشويد ، نه بيمارى‌اى از بيمارى‌هاى دهان به او مى‌رسد و نه از باد بواسير مى‌ترسد .
بحار الأنوار ، جلد ۶۶ ، صفحه ۴۳۵ ، حديث ۵ دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۶
التّينَ الرَّطبَ وَاليابِسَ ؛ فَإِنَّهُ يَزيدُ فِي الجِماعِ ، ويَقطَعُ البَواسيرَ ، ويَنفَعُ مِنَ لنِّقرِسِ والإبرِدَةِ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
انجير ، تازه و خشك ، بخوريد ؛ چرا كه بر قدرت همبسترى مى‏افزايد ، بواسير را ريشه كن مى‏كند و براى درمان نِقرِس و سردىِ مزاج ، سودمند است .

مكارم الأخلاق ، جلد ۱ ، صفحه ۳۷۷ ، حديث ۱۲۵۴ عن كعب ، بحار الأنوار ، جلد ۶۶ ، صفحه ۱۸۶ ، حديث ۶ دانش نامه احاديث پزشكي : ۱ / ۴۴۲
نظرات این حدیث (۰)
ارسال نظر برای اين حديث

——————————————————
الكافي عن فرات بن أحنف :
سُئِلَ أبو عَبدِاللّه‏ِ عليه‏السلام عَنِ الكُرّاثِ ، فَقالَ : كُلهُ ؛ فَإِنَّ فيهِ أربَعَ خِصالٍ : يُطَيِّبُ النَّكهَةَ ، ويَطرُدُ الرِّياحَ ، ويَقطَعُ البَواسيرَ ، وهُوَ أمانٌ مِنَ الجُذامِ لِمَن أدمَنَ عَلَيهِ .

الكافى
– به نقل از فرات بن اَحنَف: از امام صادق عليه‏السلام ، درباره تره پرسيدند. فرمود : «آن را بخور ؛ چرا كه در آن ، چهار ويژگى است : بوى دهان را خوش مى‏سازد ؛ بادها را [از بدن] مى‏راند ؛ بواسير را ريشه كن مى‏كند؛ و براى كسى كه بر [خوردن] آن مداومت ورزد ، مايه ايمنى از جذام است» .
میوه ای برای درمان بواسیر مناسب است؟
مكارم الأخلاق عن أبي ذرّ :
اُهدِيَ إلَى النَّبِيِّ صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم طَبَقٌ عَلَيهِ تينٌ ، فَقالَ لِأَصحابِهِ : كُلوا ، فَلَو قُلتُ : فَاكِهَةٌ نَزَلَت مِنَ الجَنَّةِ ، لَقُلتُ هذِهِ ؛ لِأَنَّها فاكِهَةٌ بِلا عَجَمٍ فَكُلوها ؛ فَإِنَّها تَقطَعُ البَواسيرَ ، وتَنفَعُ مِنَ النِّقرِسِ .

مكارم الأخلاق
– به نقل از ابوذر: سينى‏اى از انجير به پيامبر صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم هديه شد . به اصحابش فرمود : «بخوريد ؛ چراكه اگر بنا بود بگويم ميوه‏اى از بهشت است ، همين ميوه را مى‏گفتم ؛ زيرا ميوه‏اى است بدون هسته . آن را بخوريد ؛ زيرا بواسير را ريشه‏كن مى‏سازد و براى نقرس سودمند است» .

مكارم الأخلاق ، جلد ۱ ، صفحه ۳۷۶ ، حديث ۱۲۵۱ ، بحار الأنوار ، جلد ۶۶ ، صفحه ۱۸۶ ، حديث ۴ ؛ الفردوس ، جلد ۳ ، صفحه ۲۴۳ ، حديث ۴۷۱۶
واحد تندرستی و سلامت تبیان زنجان-

الكافى – به نقل از فرات بن اَحنَف – از امام صادق (ع) درباره ى تره پرسيدند. فرمود: ((آن را بخور؛ چرا كه در آن ، چهار ويژگى است : بوى بد دهان را خوش مى سازد؛ بادها را (از بدن ) مى راند؛ بواسير را ريشه كن مى كند، و براى كسى كه بر (خوردن ) آن مداومت ورزد، مايه ى ايمنى از جذام است )).
زردك

امام صادق عليه السلام : زردك ، مايه ى ايمنى از قولنج و بواسير و توان نزديكى را تقويت مى كند.
برنج

امام صادق عليه السلام : برنج ، خوب خوراكى است ! روده ها را فراخ مى كند و بواسير را ريشه كن مى سازد. ما بر مردم عراق غبطه مى خوريم كه برنج و خرما خرك مى خورند. اين دو، روده ها را فراخ مى كنند و بواسير را ريشه كن مى سازند.
سنجد

امام صادق عليه السلام : سنجد… كليه ها را گرم مى كند، معده را پاك مى سازد و مايه ى ايمنى از بواسير و تنگدستى است .
طهارت گرفتن با آب سرد

امام صادق عليه السلام : طهارت گرفتن با آب سرد، بواسير را از ميان مى برد.
۲۰امام صادق عليه السلام: سُئِلَ اَبو عَبْدِاللّه ِ عليه السلام عَنِ الكُرّاثِ، فَقالَ: كُلْهُ، فَاِنَّ فيهِ اَرْبَعَ خِصالٍ:يُطَيِّبُ النَّكْهَةَ وَ يَطْرُدُ الرِّياحَ وَ يَقْطَعُ البَواسيرَ وَ هُوَ اَمانٌ مِنَ الْجُذامِ لِمَنْ اَدْمَنَ عَلَيْهِ؛

از امام صادق عليه السلام درباره تره پرسيدند، فرمودند: آن را بخوريد، چرا كه در آن، چهارويژگى است: دهان را خوشبو مى كند، بادها را از بدن مى برد، بواسير را ريشه كن مى كند،و براى كسى كه پيوسته بخورد، مايه ايمنى از جذام است.
۲۲امام رضا عليه السلام: يَنْبَغى اَنْ تَحْذَرَ… اَنْ تَجْمَعَ فى جَوفِكَ الْبَيضَ وَ السَّمَكَ فى حالٍواحِدَةٍ، فَاِنَّها اِذَا اجْتَمَعا وَلَّدا القُولَنْجَ و رياحَ الْبَواسيرِ، وَ وَجَعَ الاَْضْراسِ؛

بپرهيز از اين كه… تخم مرغ و ماهى را هم زمان بِخورى، چرا كه هرگاه اين دو بايكديگر خورده شوند، قولنج، باد بواسير و دندان درد مى آورند.
امام صادق عليه السلام: اَلْجَزَرُ اَمانٌ مِنَ القُولَنْجِ وَ الْبَواسيرِ وَ يُعينُ عَلَى الجِماعِ؛

هويج، مايه ايمنى از قولنج و بواسير است و آميزش جنسى را تقويت مى كند.
[كافى، ج ۶ ، ص ۳۷۲، ح ۲]
۸امام صادق عليه السلام: الْغُبَيراءُ لَحْمُهُ يُنْبِتُ اللَّحْمَ وَعَظمُهُ يُنْبِتُ الْعَظْمَ وَ جِلْدُهُ يُنْبِتُ الْجِلْدَ وَمَعَ ذلِكَ فَإِنَّهُ يُسَخِّنُ الْكُلْيَتَينِ وَ يَدْبَغُ الْـمَعِدَةَ وَ هُوَ اَمانٌ مِنَ الْبَواسيرِ وَ التَّقْتيرِ وَيُقَوِّى السّاقَيْنِ وَ يَقْمَعُ عِرْقَ الْجُذامِ؛

گوشت سنجد، گوشت را، هسته اش استخوان را و پوستش پوست را تقويت، و كليه هارا گرم و معده را پاك مى كند، از بواسير و تسلسل ادرار جلوگيرى كرده، ساق پا را تقويت ورگ جذام را به كلى از بين مى برد.
[كافى، ج ۶، ص۳۶۱ ح۱]

گردآورنده:خانم مرادی

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.