بيمار اگزما

بيمار اگزما

بيمار اگزما😨😨😨😨😨😨

در تاريخ ۱۸/ ۱۰/ بانو صغرى الف. چهل ساله، ساكن همدان، با شكايت از خارش بدن به مطب رجوع نمود.

شرح حال🤒🤕🤒🤕🤕🤕

طبق اظهار، پدرش مبتلاء به سودا (اگزما) بود. از بيماريهاى مادرش خبر نداشت.
مى‏گفت «به تب‏هاى جو را جورى دچار شده‏ام» در پانزده سال قبل به سيفيليس گرفتار آمده و به درمانش پرداخته بود. در ضمن معالجه اين مرض دستهايش بى‏حركت شده و از كار افتاده بودند كه بعد از معالجات بهبود يافتند.
بيمار همچنين مى‏گفت: «مدت سه سال است قاعده نمى‏شوم و دچار يأس گرديده‏ام.
چند سال قبل مبتلاء به بواسير شده بودم و دگمه بواسير به صورت سخت و سفت درآمده بود.
براى درمان زالو انداختم و روغن آن را ماليدم تا رفع مرض شد. مزاجم معمولا يبس است. دو سال قبل خارشى در دستهايم پيدا شد، بعد به تمام بدن سرايت كرد. معالجات زياد كردم فايده نداشت. اين خارش كم‏كم پس از يك سال به كهير مبدل گشت و اين كهير شدت پيدا كرد.
براى معالجه به بيمارستان‏ها و پزشكان مشهور مراجعه كردم. در ضمن معالجات، همه‏گونه تزريقات كردند كه هيچ فايده‏اى ننمود. خارش ابتدا شبها بيشتر شدت مى‏يافت و روزها كمتر بود و نيز سردى هوا در بروز آن مؤثر و شدت آن را بيشتر مى‏كرد. بعكس هواى گرم آن را كاهش مى‏داد. ضمنا هر قدر «خنكى» مى‏خورم كهير شدت بيشترى پيدا مى‏كند»

درمان 🤒🤒🤒🤒🤒🤒

روز اولى كه اين بيمار به من رجوع كرد براى آزمايش و تحقيق طبيعت او مسهل فلوس تجويز كردم. در نتيجه استفاده از آن كهير و خارش بيشتر ولى در عوض مزاج او بهتر و رنگ و رويش روشن‏تر گرديد. علت آن بود كه مسهل سموم بدن را خارج كرده بود. اما علت بيشتر شدن كهير طبق موازين طب سنتى از «سردى» تشخيص داده شد. اطرافيان بيمار مى‏گفتند او به عصبانيت دچار بوده و در حال حاضر هم زياد از حد جوشى و خودخور است.

– در تاريخ ۲۵/ ۱۰/ ، با خوردن فلوس مقدار كهير زيادتر شده بود. در معاينه، وسط زبان از باره اندك سفيدرنگى مفروش بود. تعدادى ترك در ميان زبان به چشم مى‏خورد كه دلالت بر ورم مزمن قولون راست داشت. و نيز اين محل در اثر فشار دست متألم مى‏گشت.
نبض حالت بين «سودا» و «بلغم» را داشت دهانش غالبا تر و پرآب بود.

درمان‏ بعدی😷🤒😷🤒😷🤒😷

علت را از غلبه «سودا و بلغم» تشخيص دادم كه ناشى از سوء مزاج مى‏باشد. براى لينت مزاج صبر زرد ۲۰، جوش‏شيرين ۳۰ سانتى‏گرم به صورت كپسول دادم. براى دفع سموم و رفع علت آن جوشانده خولنجان ۱ و سورنجان مصرى ۲/ ۱ را تجويز كردم كه دوبار استفاده كند.
– در تاريخ ۲۷/ ۱۰/ بيمار اظهار داشت در اثر خوردن اين جوشانده خارش و كهير كمتر شده و شب را به راحتى گذرانده و امروز هم خارش خيلى كم شده و چندان محسوس نيست. داروها تكرار و ويتامين B افزوده گرديد.
– در تاريخ ۳۰/ ۱۰/ در معاينه، حال بيمار بسيار خوب بود و هيچ ناراحتى نداشت.😊😊😊😊😊

سپردم بعضى از اين جوشانده‏ها را گهگاه مورد استفاده قرار دهد.
🍁🍁🍁🍁🍁

@shafayafteghan

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.