بیمار کودک سه ساله

بیمار کودک سه ساله

👶🏻 بیمار کودک سه ساله👶🏻

كودكشان در تابستان ۱۳۲۵ از نه پله غلتيده و به زمين افتاده است.😱 پس از اين حادثه مدت دو ساعت بيهوش بوده، وقتى بهوش آمده از دردسر و كتف شكايت داشته است.🤕

با ضماد خانگى بهبود يافت. بعد از شش ماه شكايت از معده و شكم نمودبا خوردن جوشانده و روغن بادام شيرين رفع ناراحتى شد.🌺

امسال يك آدم بى ‏احتياط بچه را بهوا بلند كرده و از ارتفاع دو متر او را با سر به زمين انداخته است.😨
بچه بعد از دو ساعت به بازى و فعاليت پرداخت.
همان شب در تمام دور گردنش برجستگى‏هائى باندازه فندق يا گردو پديدار گشت. با مالش روغن مشهور به روغن خوك ناراحتى برطرف شد. از آن هنگام بچه ضعيف و رنجور گرديده است. دل‏درد سابق بروز كرده و موقع غذا خوردن معده‏اش درد مى‏ گيرد و به تنگى نفس مى‏ افتد.😦 ديگر ميلى به بازى ندارد و گوشه‏ گير شده است 🙁داروى كرم و داروهاى ديگر تجويز شد كه مفيد واقع نگرديدند و بچه روز به روز لاغر مى‏ شد.

بعد نزد يكى از اطباى مشهور مراجعه گرديد.🤓
پس از معاينه دستور تزريق سه آمپول داده شد. 💉💉💉
در نخستين تزريق مبتلا به تب گرديد.🤒
روز بعد كه آمپول دوم را زدند تمام دهان بچه دچار ورم و لكه سفيد و زخم شد. زبان تركيده و قاچ ‏قاچ گرديد. بچه مرتب جيغ مى ‏زد و چيزى نمى ‏خورد. 🤐
او را نزد آقاى دكتر ن. پ. برديم. دستور تزريق پنج شيشه پنى ‏سيلين دادند. هيچ اثرى بحال او نكرد. دوباره آقاى دكتر داروى ديگرى تجويز نمود و اظهار داشت بحال اين بچه اميدى نيست و تا امشب تمام خواهد كرد.”😱😱😱

با وجود چنين حالى او را نزد اينجانب آوردند. دهان او باز بود و فقط جيغ مى‏كشيد و حركت ديگرى نداشت.😫
پس از معاينه، بيمارى را ورم پرده دماغ و مغز تشخيص دادم. چون كودك در حال نزع بود و سفيدى در چشمان او پديدار گرديده بود ديگر تحقيق زيادى در چگونگى حال او ننمودم.

در گذشته كودكان ديگر را نيز كه دچار چنين حالى شده بودند درمان كرده و سلامت را بدانها بازگردانيده بودم.

📃📃📃دستور دادم مغز فلوس ۶ ل، شكر سرخ ۵ ل، گل خطمى ۲ ل، بنفشه ۱ ل، و گل پنيرك ۱ ل را به او تنقيه نموده و با ۲ ل خردل بچه را پاشويه نمايند.
پس از پاشويه پاها را خشك كرده از نوك انگشتان پا تا سر زانوان را پنبه ‏پيچ نمايند و جوراب ساقه‏ بلند در پا كنند به‏ طورى‏كه پنبه‏ ها همچنان دور پا و ساقها بماند تا خون از مغز به پاها آيد. ضمنا چند زالو پشت گوش‏ها نهند و كيسه يخ بر سر او گذارند. بهنگام خواب😴 سر و تنه را بالا قرار دهند و اتاق را نسبتا تاريك و بى‏ سروصدا نگهدارند.

يادآور شدم چنانچه مزاج طفل عمل كرد آگاهم سازند تا دستور دوم را بدهم. طبق دستور رفتار كردند.😊
🌺 خوشبختانه تنقيه فلوس كه در درمان ورم پرده دماغ و ورم مغز بى‏نظير است اثر خود را بخشيد. مزاج يكدفعه به مقدار زياد عمل كرد و بدين ‏ترتيب سم زيادى از اين راه از بدن دفع گرديد و خون نيز تا حدى از مغز متوجه روده‏ها شد.
🌺از سوى ديگر از محل مكش زالو خون جارى شد و تا نيم ساعت بند نمى‏آمد. بناچار روى آن را بستند تا خون بند آمد و اين خود كمك بزرگى در دفع تهاجم خون از مغز بود.

🌺بهبودى در حال كودك نمودار شد به نحوى كه مى‏توانست يك قاشق چايخورى آب را فرو برد.

از حال او موقع غروب خبر آوردند. سپردم قطره‏ قطره ماءالشعير🍾 به او بخورانند و اگر زنده ماند صبح مرا آگاه سازند. بدستور رفتار شد.
رفته ‏رفته حالت بهبودى بيشترى در او ظاهر گرديد و ادرار بدون اراده ترشح مى‏كرد. بامداد روز بعد از حال او مرا مطلع نمودند.
۲⃣روز دوم، مغز فلوس ۶ ل، ترنجبين ۸ ل، گل سرخ ۱ ل، بنفشه ۲ ل، نيلوفر ۱ ل، عناب سپستان ۱۰ دانه و روغن بادام شيرين تجويز شد كه بتدريج به بچه بخورانند.🍀🌺☘️🌾🌿🌺🍀
بعلاوه دستور دادم اتروپين ۱۰ سانتى‏گرم، لاكتوز ۵۰ سانتى ‏گرم براى يك بسته نمره ۴ روزى دو بسته به بچه بدهند. با پيروى از اين دستورات شكم او براه افتاد و دو سه بار عمل ناقصى كرد.🌱

۳⃣روز سوم دستور روغن بادام شيرين ۸ ل داده شد كه كم‏كم به او بخورانند ضمنا ريشه خطمى ۴ ل را جوشانيده آب آن را بنوشانند.

۴⃣روز چهارم بعيادتش رفتم گو آنكه هنوز حس شناسائى درستى نداشت مع هذا دستها بحركت درآمده و مى‏ توانست آنها را تا سر خود بالا بياورد. ازاين‏رو سر و روى خود را مى‏كند. پاهايش هم حركت مى‏ كردند. سينه ‏اش خراب بود و حالت برونشيتى داشت. لذا شربتى مركب از شربت طلو، استات دامونياك و تعفين سيل دادم و نيز تنقيه فلوس با خاكشير را تجويز نمودم.✅
(يادآور مى‏شوم كه براى انجام اين امر بايد يك مثقال خاكشير را بكوبند تا نرم شود. سپس آن را از تنزيپ رد كنند و همراه با مقدار يك استكان آب بجوشانند تا برنگ سفيدى بگرايد. آنگاه آن را داخل محلول تنقيه فلوس نمايند.)

همچنين احتياطا 👌يك جعبه آمپول نئوپنى‏سيلين نوشتم كه روزى يك دانه تزريق نمايند. چون پشت بچه زخم شده بود

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.