تریاق اعظم

تریاق اعظم

🔅 تریاق اعظم🔅

🖊 از مولفات طبیب گیلانی است
که مولف آن در گفتارهایی به عوارض سموم و داروهایی که می توانند سمیت ایجاد کنند پرداخته است و در جهت تدارک یا جبران این عوارض توصیه ها و نسخی ارائه نموده است.

📖 این کتاب که به صورت جامع مبحث سم شناسی در طب قدیم را تشریح نموده از این جهت دارای اهیمت است که درمانگران با استفاده از آن می توانند به جبران خطاهایی که ناخواسته در معالجات خود با آن روبرو م گردند بپردازند.

👈📖از سوی دیگر مولف در قسمت دوم کتاب به معرفی مفردات با خاصیت تریاقیت پرداخته است که از این نظر نیز کار را برای مخاطب تسهیل نموده است.

👨‍👦‍👦 مبحث مفردات دارای خاصیت تریاقیت از این جهت دارای اهمیت هستند که بسیاری از مفردات دارای تریاقیت به جهت خواص و آثاری که از خود در بدن ایجاد می کنند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماریهای مختلف می گردند و در صورت مصرف صحیح و به جا و به موقع بدن را در مقابل بیماریها مصون می دارند. به تعبیری مفردات دارای تریاقیت اگر به درستی انتخاب و تجویز شوند قادرند تاثیر درمان را به شکل قابل توجهی افزایش دهند.

✍مولف این کتاب را در زهرها و ادویه سمیه و عوارض و روش علاج آنها نگاشته است و در آن از منابع مختلفی چون قانون، مسیح دمشقی، منهاج، اختیارات بدیعی، کامل الصناعه، مغنی، مرشد، حاوی صغیر، جالینوس و … استفاده کرده است.

📝در فهرست نسخ خطی دو نسخه خطی از این کتاب در جهان معرفی شده است که عکس هر دو نسخه در هنگام تصحیح در اختیار مصحح بوده است:
📝نسخۀ خطی شماره ۴۹۶ کتابخانه مجلس به خط نستعلیق است و در ۱۰۹ برگ ۱۷ سطری نوشته شده است. کاتب این نسخه مشخص نیست.

📝نسخ خطی شماره ۷۱۵۴ کتابخانه آیت اله مرعشی در قم که خط آن نستعلیق است. و در ۱۲۰ برگ ۱۵ سطری نگاشته شده است. کاتب آن عبدالحسین اصفهانی است که به دستور میرزا ابوالحسن طبیب اصفهانی در ۱۲۵۰ در مدرسه سید در بروجرد آن را کتابت کرده است.

📚@ketabetebi 👈🏃

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.