خف علائی یا الخفیه اعلائیه

خف علائی یا الخفیه اعلائیه

(خف علائی یا الخفیة العلائیة)»،

این کتاب به زبان فارسی،
✍دومین تالیف طبی سید اسماعیل جرجانی است

✅ناگفته نماند که مشهور،
خفی علایی را خلاصه‌ای از ذخیره می‌دانند.
این مطلب را از مقدمه جرجانی نیز می‌توان استظهار کرد؛ بااین حال، این مطلب به تمام معنی کلمه صحیح نیست، بلکه در خفی علایی بسیاری از مباحث مطرح شده در «ذخیره» – همانند مباحث تشریح- به چشم نمی‌خورد.

📚@ketabetebi

مقاله ۱⃣ از بخش نخست، درباره تدبیر حفظ صحت است و در آن، مباحثی همچون تدبیر هوا، تدبیر فصل‌های سال، تدبیر شهر و مسکن، تدبیر جامه پوشیدن، معرفت غذا و تدبیر آن، تدبیر آب، تدبیر شراب، خواب و بیداری و… مطرح شده است.
مقاله ۲⃣ از بخش مزبور، درباره مقدمه معرفت بیماری است و در آن، مباحثی مانند شناختن بیماری، تدبیر شناختن نضج، شناختن بحران، شناختن علت‌ها که به دیگر علت زائل شود، شناختن حال‌ها که در تن مردم پدید آید و نشان بیماری بود که خواهد بود و شناختن وقت مرگ بررسی شده است.

مقاله ۱⃣ از بخش دوم، در ذکر توصیه‌هایی به اطباء است.
مقاله ۲⃣ در علاج بیماری‌ها از سر تا پاست، مانند بیماری‌های سر و دماغ، بیماری‌های چشم، بیماری‌های گوش، بیماری‌های بینی، بیماری‌های دهان و دندان و زبان و حلق و حنجره و…
مقاله ۳⃣ درباره تب‌ها و حصبه و آبله است.
مقاله ۴⃣، درباره آماس‌ها، جراحت‌ها و ریش هاست.
مقاله ۵⃣، درباره علاج شکستگی استخوان و کوفتگی و بیرون آمدن استخوان هاست.
مقاله ۶⃣، درباره زینت و آراستگی بدن است.
مقاله ۷⃣ درباره علاج مسمومیت هاست.

📙«خفی علایی»، نگاشته‌ای است مختصر که برای کسانی نوشته شده که حوصله و توان مراجعه به کتب مفصلی همچون «ذخیره خوارزمشاهی» را ندارند؛ ازاین رو، خواننده نبایست توقع داشته باشد که مباحث علمی و پیچیده و نیز نقد و کنکاش در این اثر مطرح شده باشد.
البته از آنجا که مؤلف این اثر، طبیبی گران قدر است، آنچه در این مختصر نگاشته، قابل توجه و استفاده است؛ خصوصا مبحث معالجات آن، چرا که مؤلف در این قسمت، مهم‌ترین بیماری‌ها و از سوی دیگر سودمندترین روش درمان هر بیماری را ذکر می‌کند و از این جهت، برای کسانی که آشنایی چندانی با علم پزشکی ندارند سودمند است.
📚@ketabetebi 👈🏃

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.