شیر

شیر

* شیر تازه محلی *
مزاج : گرم و تر
درجه : ۲-۱
گروه : لبنیات
مصلحات : عسل ,گلاب
مصرف آن با خرما چاق کننده است.
خوردن آن بصورت شیربرنج یا فرنی جهت طول عمر و زیبایی پوست و تقویت نیروی جنسی مفید است.
شیر گاو جهت تغذیه انسان از سایر شیرها مناسب تر است.
ناشتا خوردن آن موجب لرز و غش و اختلاط عقل می شود.
خوردن آن به همراه چیزهای ترش و شور و همچنین ماهی و گوشت مضر می باشد.
تا زمانی که هضم نشده و از معده خارج نشده نباید چیز دیگری مصرف نمود (خصوصا آب).
مفید برای: مزاج سرد و خشک، لینت مزاج، چاق کننده.
مضر برای: مبتلایان به تب، معده ضعیف، ساکنین مناطق خیلی گرم، امراض بلغمی، مزاج سرد، سنگ کلیه و مثانه.

* احادیث نقل شده در خصوص اهمیت شیر ::
در کتاب معتبر کافی از امام صادق (ع) روایت شده است که شخصی از ایشان پرسید: من در بدنم احساس ضعف می کنم. فرمودند: بر تو باد مصرف شیر، چرا که گوشت را می رویاند و استخوان را استحکام می بخشد.

از امام باقر(ع) به نقل از حضرت رسول (ص) بیان شده است که: در شیر گاو درمان هر دردی است. همچنین فرمودند: بر شما باد مصرف شیر گاو چرا که گاو از هر شجری (علوفه های مختلف مفید) می خورد و شیر آن درمان هر دردی است. مشابه این حدیث از پیامبر خدا (ص) در چند جای دیگر هم نقل شده است. احتمالا منظور این است که چون این حیوان از انواع رُستنی های مفید تغذیه می کند و خدا غریزه گاو را بر این گذاشته که از چه گیاهی تغذیه کند، مواد مغذی مختلفی به بدنش وارد می شود که همین مواد در شیرش نیز ترشح می شود؛ از اینرو شیر حاصله برای بدن انسان بسیار مفید است.

در حدیثی از امام علی (ع) آمده است: «نوشیدن شیر شفای هر درد است مگر مرگ». در احادیث و طب سنتی وقتی اشاره به نوع شیر نمی شود منظور شیر گاو است. در این حدیث به شفا بودن شیر اشاره شده است که اهمیت فوق العاده و خواص گوناگون نهفته در شیر را تاکید می نماید و تلویحا به این نکته اشاره دارد که برای بسیاری از بیماری ها و دردها (حتی بیماری های شدید، مزمن یا صعب العلاج) می تواند مفید باشد و جای تامل و کار و تجربه فراوان دارد.

در کتاب معتبر کافی از امام صادق (ع) روایت شده است که شخصی از ایشان پرسید: من در بدنم احساس ضعف می کنم. فرمودند: بر تو باد مصرف شیر چرا که گوشت را می رویاند و استخوان را استحکام می بخشد. همانگونه که در ادامه خواهد آمد، شیر خوب طبیعی یک غذای کامل بوده و مزاج آن گرم و تر می باشد و لذا قابلیت رشد دهندگی بدن و تامین نیازهای آن را داشته، باعث بازسازی و رشد عضلات (که مزاج آن ها نیز گرم و تر بوده و از غذاهای هم مزاج خود تغذیه می کنند) بدن می شود. وقتی که نیازهای غذایی و انرژی بدن و سلول ها و مخصوصا عضلات (که حجم زیادی از بدن را تشکیل می دهند) تامین شد، مسلما ضعف نیز از بین خواهد رفت که در حدیث شریف نیز به همین مطلب اشاره شده است. همچنین در این کلام نورانی در مورد استحکام استخوان نیز مطلب دقیقی فرموده اند.

از امام صادق (ع) همچنین نقل شده است که برای گلودرد چیزی جز نوشیدن شیر نیافته ایم. یکی از مشکلات شایع مردم، مخصوصا در فصل سرما، انواع گلودرد (التهابی، آلرژیک و حساسیتی، ویروسی و …) می باشد که یکی از راهکارهای کمک به بهبود آن نوشیدن شیر است. شیر به دلیل رطوبت و لینتی (نرم کنندگی) که دارد، با بهبود وضعیت مخاطات (که نوعی رطوبت طبیعی بدن هستند)، از جمله مخاط حلق و حنجره، هم التهابات حلق (فارنژیت) و لوزه ها را برطرف کرده لذا منجر به کاهش یا بهبود درد و تورم گلو می شود؛ و هم با مرطوب و نرم کردن حنجره (که دائما بدنبال عبور هوا و حرکت تارهای صوتی در معرض آلودگی و خشکی است) برای رفع گرفتگی و خشکی صدا (لارنژیت) مفید می باشد.

حدیثی از امام علی (ع) در کتاب کافی نقل شده است که «شیر گاو داروست» یعنی ما می توانیم در درمان بعضی از بیماری ها از شیر گاو بعنوان دارو استفاده کنیم. تا اینجا متوجه شدیم شیر هم باعث تقویت بدن و رشد می شود هم در درمان بیماری موثر است.

در کتاب کافی به نقل از شخصی آمده است: از عارضه ای که در معده احساس می کردم، نزد امام باقر (ع) اظهار ناراحتی نمودم به من فرمودند: چه چیز تو را از نوشیدن شیر گاو باز می دارد؟ آن گاه از من پرسیدند: آیا هرگز شیر نوشیده ای؟ گفتم: آری ،بارها. پرسیدند: آنرا چگونه یافته ای؟ گفتم: دیده ام که معده را می پالاید و به کلیه ها پوششی از چربی می دهد و اشتها به غذا می آورد. سپس حضرت به من فرمودند: اگر اکنون زمانش بود به ینبع (نام مکانی بوده است) برای نوشیدن شیر می رفتیم.
در این حدیث نیز تاکید به مصرف شیر شده است. البته چند مورد از خواص شیر در این حدیث بیان شده است. در متون و محاورات قدیم گاهی منظور از معده، کل سیستم گوارش از قبیل روده می باشد. تمیز کردن و پاک کردن کل سیستم گوارش یکی از خواص شیر بشمار آمده است. همه ما بارها تجربه کرده ایم و متوجه شده ایم که شیر لینت دهنده مزاج است و باعث پاکسازی معده و روده می شود.

دسته بندی ها: مختلف

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.