فشار خون

فشار خون

🌻یا شافی🌻

🍂فشار خون «بیمار مرد »🍂
🛌معاینه
در معاينه از نامبرده ميزان فشار خون ۲۱، نبض سريع، سخت و سوداوى بود.يكى از رجال معروف كه مبتلا به سوء مزاج ارثى (نقرس) بود و طبعى سوداوى داشت در اثر تداوم كارهاى فكرى دچار ضعفى در دستگاه گوارش شده و تنبلى در روده‏هاى ايشان ايجاد گرديده بود. تخليه بصورت كامل انجام نمى‏گرفت. در نتيجه دچار فشار خون نيز شد.
. 💉درمان💉
۱دستور داده شد تخم گشنيز ۲ ل، شكر تيغال ۴ ل، را كوبيده و جوشانيده ميل كنند تا تسكين در تشنج اعصاب نموده، سموم را از راه ادرار دفع و از گرمى جگر بكاهد.
۲- هليله سياه را شبى يك مثقال بخورند تا لينت مزاج دهد و سموم بدن بويژه مواد سوداوى را از راه روده بيرون كند.
۳- سنبل الطيب ۱ ل، گل گاوزبان ۱ ل، ليمو عمانى ۲ دانه، بادرنجوبه ۱ ل را مورد استفاده قرار دهند تا تسكين در هيجانات عصبى ايجاد نموده تقويت قلب و دفع سودا نمايد و بدن و معده را گرم كند. سپردم اين دستور را چند روزى تكرار كنند.
با پيروى از اين دستور آثار بهبودى بسرعت در حال ايشان پديدار شد☺️. فشار خون رو به كاهش گذارد. مزاج لينتى يافت و تخليه عادى گشت. حالات عصبى كمتر گرديد. سرگيجه و عدم تعادل بدن در هنگام راه رفتن از بين رفت به نحوى كه در پايان هفته دوم تنها و بدون يارى ديگران به مطب آمدند.
در معاينه آثار بهبودى زياد پديدار شده بود. فشار خون به ۱۸ رسيد. اين‏بار دو مثقال افتيمون شامى به داروهاى پيشين افزوده شد.
هفته ديگر فشار خون به ۱۷ رسيد. تغييراتى در داروها داده شد كه نوع آن را بخاطر ندارم. هفته بعد فشار خون به ۱۶ رسيد. معجونى مركب از پوست هليله زرد، بليله، آمله، افتيمون شامى، بسفايج، اسطوخودوس تجويز شد كه با مويز آميخته و روزى چند مثقال از آن را ميل كنند.
چند بار ديگر مراجعه نمودند. دستوراتى مقتضى مى‏گرفتند. بكلى رفع عارضه گرديد.
سپردم مدتى از كارهاى فكرى و دماغى خوددارى كنند تا رفع خستگى گردد.

🌷راز درمان (رساله اى در پزشكى
سنتى و گياه درمانى)، ج‏۱، ص: ۱۳۶🌷
@shafayafteghan

ونه ای که دیگر نمی تواند حرکت کند،زیرا به واسطه زیادی رطوبت و وجود مواد لزج ذاتا گردش خون در بدن او کند می باشد.
در این هنگام به علت فشار،خون به قدر کافی به عضلات و یاخت های پا نمی رسد و به همین جهت احساس “سر شدن”پدیدار می گردد.نبض او قوی می باشد.
معلوم می شود پس از استعمال گنه گنه ضعف و کاهش در اعمال کبد و کلیه های او پدیدار شده و درنتیجه موجب ایجاد سموم در بدن او شده است.
در نتیجه بدن روز به روز سنگین تر و اعضا آن ستبر تر می گردند.
و نیز در اثر این رطوبت اعضای بدن سست می شوند و توان انجام وظیفه های بایسته را از دست می دهند.
ازسوی دیگر افزایش وزن و سنگینی بدن مانع حرکت و جنبش می گردد.
🔑در درمان اینگونه بیماران باید نخست توجه به دستگاه گوارش و لینت مزاج نموده و مواد لزج و زیان آور را از اعماق بدن جذب و دفع نمود.باید داروهایی به کار برد که بدن را “گرم”نموده و مواد لزج و زیان آور را از اعماق بدن جذب و دفع کند.همچنین نفخ شکم را برطرف نموده و مانع تولید گاز در معده گردد.
طبق قواعد طب سنتی داروهای گیاهی که طبیعتی “گرم”دارند کیسه صفرا را تحریک کرده،مقداری از صفرا را تبخیر می نمایند.این “بخار صفرا”به وسیله گردش خون به همه نقاط بدن پراکنده شده عوارض گوناگونی را سبب می گردد.مثلا در برخی افراد موجب بروز عرق😓 در شب ها می شود.
گاه این عرق 😓در شب با تب همراه است که با خوردن خوراکی ها و داروهای سرد🍦🍉🍒🍐🍧🍊رفع می گردد.با اینکه این داروها سبب بروز سردردها،سرگیجه،رعاف(خون دماغ)👃 ویا عوارض دیگر می شوند.
چنانچه آثار و عوارضی ناشی از صفرا(خشکی دهان،تشنگی،بی خوابی،خارش هایی مشابه سوزن زدن،سوزش ادرار،اضطراب،بی تابی و…)در بدن پدیدار گردد باید به وسیله “داروهای سرد مانند آبغوره🍵زرشک،آلو🍊لیمو🍋 و عصاره های گیاهی سرد آن را رفع کنند.
تجویز برای بیمار یاد شده:
عصاره تخم خربزه۳🍈،تخم شوید۳،تخم گرمک ل (برای اصلاح کبد،کلیه و پروستات)
💊حبی(قرص) مرکب از کوبیده مصطکی،کندر و شاهدانه به میزان مساوی(روزی ۱۰تا۱۵عدد جهت رفع نفخ معده و روده و اخراج رطوبت و بلغم از بدن،تقویت اعضا و زایل ساختن سستی و ناتوانی جنسی)
💊حبی مرکب از مقل ارزق۳،مرمکی۱،پوست هلیله زرد۱ ل )روزی ۱۰تا ۱۵ عدد جهت اخراج اخلاط فاسد و زیانبخش و مواد لزج از اعماق بدن و شستشوی درونی
در تاریخ📆 ۱۳۳۰/۲/۱بیمار پس از پیروی از دستورات احساس بهبود نمود نفخ شکم تخفیف یافته و نسبتا سبک تر گردیده بود.مجرای ادرار قدری گشادتر شده و ادرار زودتر و قطورتر خارج میشد.معلوم گردید این داروهای گرم در پروستات نامبرده اثر خوب کرده و سردی آن را کمتر نموده است.
میگوید مزاجش به قدر کفایت عمل نمی کند.برای رفع این ناراحتی حبی
مرکب از صبرزرد۳،مقل ازرق۱،مصطکی ۱ ل و زعفران ۱نخود تجویز کردم که در صورت لزوم روزی ۳تا۴عدد از آن بخورد
📚راز درمان(رساله ای در پزشکی سنتی و گیاه درمانی)جلد ۲صص۲۲۷-۲۳۰

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.